උතුරු කොරියාව සතුව හයිඩ්‍රජන් බෝම්බ, මහත් විනාශයක් අත ළඟ

hotPEPPER

පසුගියදා සාගරයේ දී සිය බලගතු න්‍යෂ්ඨික අත්හදා බැලීමක් සිදු කළ උතුරු කොරියාව, ඊයේ (02 දා) දිනයේ දී ඔවුන් සතුව අන්තර් මහාද්වීපික බැලස්ටික් මිසයිල වලට වඩා ඉතා බලගතු හයිඩ්‍රජන් බෝම්බයක් ඇති බව අනාවරණය කළේය.

අසල්වැසි ජපාන බලධාරීන් ඊයේ දිනයේදී අනාවරණය කළේ, උතුරු කොරියාව විසින් පසුගියදා සිදු කල න්‍යෂ්ඨික අත්හදා බැලීම හේතුවෙන් ඇති වූ කම්පන තරංග, මීට වසරකට පෙර ප්යොංග්යැංග් පාලකයින් විසින් සිදු කල පරීක්ෂණයට වඩා 10 ගුණයකින් බලවත් බවයි.

මෙම නවතම බෝම්බයේ ප්‍රමාණය තවමත් තහවුරු කර නොමැති වුවද, එම ප්‍රකාශය සත්‍ය නම්, උතුරු කොරියාව විසින් මීට පෙරද අනතුරු අඟවා ඇති පරිදි එක්සත් ජනපද භූමියට න්‍යෂ්ඨික ප්‍රහාරයක් එල්ල කිරීම මෙමගින් පහසුවෙන්ම කල හැකි වේ.

මේ වන විට ප්යොංග්යැංග් පාලකයින් විසින් සිය බැලස්ටික් මිසයිල පද්ධති වැඩි වැඩියෙන් අත්හදා බලමින් සිටින අතර, ඒ හෙතුවෙන් එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් සහ ඉතුරු කොරියානු ජනාධිපති කිම් ජොං උන් අතර වාචික තර්ජන හුවමාරුවක්ද සිදු වෙමින් පවතී.

තමන් විසින් එක්සත් ජනපද භූමිය කරා ළඟා විය හැකි මිසයිල සංවර්ධනය කර ඇති බව උතුරු කොරියාව පවසන අතර ඇතැම් විද්වතුන් පවසන්නේ එය සත්‍යයයක් බවයි. එනම් මෙම තත්වය ඉතා ඉක්මනින් විසඳා ගැනීමට දෙපාර්ශවය අපොහොසත් වන්නේ නම් ඉතා නුදුරේදීම මහත් විනාශකාරී ප්‍රතිඵල අත් විඳීමට මුළු මහත් ලෝක වාසීන්ටම සිදු වන බව විද්වතුන්ගේ මතයයි.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s