සුගතදාස ධාවන පථය ඉදිකිරීම ඇරැඹෙයි; දියගම, රත්නපුර, මාතර, මාතලේ, බිංගිරිය, නුවරඑළිය ප්‍රදේශවලටත් කෘත්‍රීම ධාවන පථ

දිනමිණ

සුගතදාස ජාතික ක්‍රීඩා සංකීර්ණ අධිකාරිය සතු එළිමහන් ක්‍රීඩාංගණයේ කෘත්‍රීම ධාවන පථය නවීකරණය පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා ආරම්භ කෙරුණි. පසුගිය කාලයේ මේ ධාවන පථය එළීමට ප්‍රමාදවීම මහත් ආන්දෝලනයකට තුඩුදුන් අතර, ඉදිරි මාස දෙකකදී ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ට අංග සම්පූර්ණ ක්‍රීඩා පිටියක් දායද කළ හැකි යැයි ක්‍රීඩා ඇමැති දයාසිරි ජයසේකර මහතා විශ්වාසය පළ කළේය.

සුගතදාස ක්‍රීඩාංගණයේ කෘත්‍රීම ධාවන පථය නවීකරණයට රුපියල් ලක්ෂ 241ක් වැයවන අතර ඉදිකිරීම් ජාත්‍යන්තරව පිළිගත් සමාගමකට පවරා තිබේ. සුගතදාස ක්‍රීඩාංගණයේ මුලින්ම කෘත්‍රීම ධාවන පථයක් 1997දී ඉදි කෙරුණු අතර පසුව 2002දී නව ධාවන පථයක් එළිමට පියවර ගෙන තිබුණි. එය කැඩී යෑමත් සමග නැවැත 2011දී ඉදිවූ ධාවන පථය විශාල අර්බුදයක් ඇති කරමින් මාස 3කින් විනාශවීමට පටන්ගත් අතර ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ට කෘත්‍රීම ධාවන පථයක පුහුණුව අහිමි විය.

“මේ ධාවන පථය එළිමේ ටෙන්ඩර් කටයුතු ආරම්භ කළ පසු විවිධ ප්‍රශ්න පැමිණියා. ප්‍රමාදය පිළිබඳ ඇතැම් අය කරුණු දැනගෙන තවත් අය කිසිවක් නොදැන චෝදනා කරමින් සිටියා. නමුත් අප පැමිණි අභියෝග ජය ගැනීමට දිවා රූ නොබලා වෙහසවී කටයුතු කළා. ඒ අනුවයි මේ ආකාරයෙන් ධාවන පථය එළිමේ කටයුතු ආරම්භ වන්නේ” ඇමැතිවරයා පැවැසීය.

“මේ ව්‍යාපෘතිය ආරම්භ කළ පසු ටෙන්ඩර් මණ්ඩල දෙකකට අපට යන්න සිදුවුණා. ඒ වෙනුවෙන්ම මාස 6කට වැඩි ප්‍රමාණයක් ගත වුණා. මේ ධාවන පථය වගේම දියගම නව ධාවන පථයක් වෙනුවෙන් තවත් සති දෙකකින් කොන්ත්‍රාත් කරුට වැඩ පවරනවා. ඉදිරි කාලයේදී රත්නපුර, මාතර, මාතලේ, බිංගිරිය හා නුවරඑළිය වැනි ප්‍රදේශවල කෘත්‍රීම ධාවන පථ අලුතින් යෙදීමට බලාපොරොත්තු වෙනවා. එවිට සෑම ප්‍රදේශයකම කෘත්‍රීම ධාවන පථ ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ට ලැබෙනවා. 2018දී ආසියානු ක්‍රිඩා උළෙල අපේ විශාල බලාපොරොත්තුවක්. මේ ධාවන පථ නිමාවූ පසුව අපේ ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන්ට ලබන වසරේ පැවැත්වෙන ආසියානු හා පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලීය ක්‍රීඩා උළෙලට හොඳින් මුහුණදීමට හැකි බවට විශ්වාසයි” ජයසේකර මහතා පැවැසීය.

හිටපු මුදල් ඇමැති රවී කරුණානයක මහතා සුගතදාස අධිකාරිය සතු දේපල සංවර්ධනයට රුපියල් මිලියන 760ක මුදලක් ලබා දුන්නා. ඒ මුදලින් කඩා වැටී තිබූ වැසිකිළි හා නාන කාමර යළි සකස් කළා, සුගතදාස හෝටලය සම්පූර්ණ නවීකරණයකට ලක් කළා. පරිවාර ගොඩනැගිල්ලක් ඉදිකර තිබෙනවා. සේවකයන්ට නේවාසිකාගාරයක්, ගෘහස්ථ ක්‍රීඩාංගණයේ අඩුපාඩු හා සුගතදාස ක්‍රීඩාංගණයේ තණකොළ සිටුවා ඉතා හොඳ ක්‍රීඩාංගණයක් නිමවා තිබෙනවා. ලබන වසරේ රුපියල් බිලියන 2.5ක මුදලක් ලබාදීමට වත්මන් මුදල් ඇමැති මංගල සමරවීර මහතා කැමැත්ත පළ කළා. එයින් සුගතදාස ක්‍රීඩාගාරය හා ප්‍රේක්ෂකාගාරය සම්පූර්ණයෙන්ම අලුත් වැඩියා කිරීමට, විදුලි ආලෝක ධාරා පද්ධතිය හා අලුත් ශබ්දවාහිනී පද්ධතියක් මිළදී ගැනීමට, විදුලි පුවරු අලුතින් මේ ක්‍රීඩාංගණයට ගේනවා. එවිට නව මුහුණුවරක් මේ ජාත්‍යන්තර ක්‍රීඩාංගණයට ලැබෙනවා” ඇමැතිවරයා පැවැසීය.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s